Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: auth

Junior Member

Default auth

Stie cineva cum pot face egg sa raspunda la auth numai pe privata sau numai cand specifica user/pass corect,cred ca ai optiunea asta ar trebui adauga intr-o versiune mai noua..

Junior Member Alexik's Avatar

Quote Originally Posted by black_ps View Post
    Stie cineva cum pot face egg sa raspunda la auth numai pe privata sau numai cand specifica user/pass corect,cred ca ai optiunea asta ar trebui adauga intr-o versiune mai noua..
    De ce e asta o optiune buna? Parerea mea, e useless. Banuiesc ca ai propus schimbarea asta pentru ca cineva ti-a floodat botul sau ceva. Daca a folosit bug-ul ala vechi, fa update la scripturi. Daca te-a floodat cu mesaje gen !auth si botul a picat, seteaza-l mai bine

Eu nu am avut problemele astea (repet, daca sunt din motivele astea - daca nu sunt din motivele astea atunci mi se pare useless).

G'day
    Only GoD can judge me !

Junior Member

In primul rand folosesc ultimu update de ascript,al doilea de ce sa stie toti ca e eggdrop,in al 3-lea rand la ce sa dea auth daca oricum nu are access ? ,si in al 4-lea rand de ce sa faca flood aiurea daca sunt multi pe canal si dau astia aiurea .auth test..

In primul rand folosesc ultimu update de ascript,al doilea de ce sa stie toti ca e eggdrop,in al 3-lea rand la ce sa dea auth daca oricum nu are access ? ,si in al 4-lea rand de ce sa faca flood aiurea daca sunt multi pe canal si dau astia aiurea .auth test..
    Aia cu update-ul era valabila in caz ca iti pica cineva botii cu un bug vechi.
    In al doilea rand, e irelevant daca stie sau nu lumea ca botul tau e eggdrop. Probabil primul gand, cand isi dau seama ca e bot...e ca e eggdrop.
    In al 3-lea rand, e irelevant ceea ce zici tu cu auth daca are acces. E o verificare in plus care dupa parerea mea nu merita sa fie acolo. Iar partea cu floodul...poti da disable, si dupa cum am zis mai devreme, setezi mai bine botul sa dea ignore (are setari in settings.conf, plus ca sunt multe alte scripturi anti-flood pe care le poti folosi pentru privmsg, notice, ctcp care sunt ceva mai eficiente).

Bafta

PS: in legatura cu problema discutata, UniversaliA e singurul care ia decizia 100% referitor la propunerea ta, eu imi zic doar parerile :P
    Only GoD can judge me !

Administrator

aka aqwzsx

Blog Entries
    130

E posibil de implementat o opitune noua, de exemplu stealth. Botul nu va reactiona nici la o comanda de la cei care nu au user, la pinguri etc etc. Dar atunci el nu va reactiona nici la comenzi publice !stats sau nu va reactiona la comanda auth la utilizatorii care au alt host, de care bot`ul nu stie.

Asa optiune creaza mai multe probleme decat solutioneaza. Poti da disable local sau global la comenzi de genul auth sau silence/ignore pe privat.

Junior Member

Ai idee unde gasesc stealth asta? e tcl sau module?

Ai idee unde gasesc stealth asta? e tcl sau module?
    Quote Originally Posted by UniversaliA View Post
    E posibil de implementat o opitune noua, de exemplu stealth.
    E doar o idee, dupa cum zice si el acolo, un exemplu, care daca citesti pana la sfarsit postul iti dai seama ca nu va exista

Jesus...tu chiar nu ti-ai dat seama inca? UniversaliA chiar explica mai bine decat as fi putut eu...E INUTILA, USERI CARE AU ALTE HOSTURI NU SE VOR MAI PUTEA LOGA, ETC, ETC...damn, poate nici cu flame-uri nu se va pricepe...
    Only GoD can judge me !

Junior Member

Da inteleg oricum mersi.

TCB & Ratings projects Member, #Mythic representative arcade's Avatar

cea mai simpla metoda pentru ce vrei tu e sa dai !disable auth pe canal. Asta rezolva complet problema ta (guess what, ce vroiai tu chiar era implementat)

PS: oricum mi se pare aberant sa te authentifici pe canal, avand in vedere riscul la securitate
    Fuck oFF!

Member

Quote Originally Posted by UniversaliA View Post
    E posibil de implementat o opitune noua, de exemplu stealth. Botul nu va reactiona nici la o comanda de la cei care nu au user, la pinguri etc etc. Dar atunci el nu va reactiona nici la comenzi publice !stats sau nu va reactiona la comanda auth la utilizatorii care au alt host, de care bot`ul nu stie.

Asa optiune creaza mai multe probleme decat solutioneaza. Poti da disable local sau global la comenzi de genul auth sau silence/ignore pe privat.
    Daca implmentezi optiunea atunci faci ca botul sa ignoreze totul de la useri necunoscuti inafara de comanda auth. Cand cineva se loghiaza, botul proceseaza comanda si raspunde doar in caz ca trebuie de raspuns. In sens ca daca autentificarea e cu succes. La fel trebuie sa raspunda la comanda pass daca i s-a dat acces si nu are pass.

/msg BOTH auth PASS USER

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)