Results 1 to 3 of 3

Thread: bug in script ?

Member Freezed's Avatar

Default bug in script ?

Zilele trecute am dat auth de pe handul meu pe un alt hand. Dupa aceea am dat !deauth si cand am vrut sa dau auth pe handul meu a inceput FORNAX sa faca figuri:
    Code:
    [14:05] <xml> auth parola
    [14:05] <FORNAX> FAILED: you have specified a wrong password, for any help apply on #a&a.
    [14:06] <xml> auth parola xml
    [14:06] <FORNAX> Authorization successful as xml, last logged from xml!~pad@bmp.users.undernet.org Tue Jul 12 11:05:02 2005 
    [14:06] <xml> userset permident on
    [14:06] <FORNAX> FAILED: you are not authenticated, type: /msg FORNAX auth <password>.
    Dupa un !remuser si un !chattr inapoi pe handul meu, acelasi lucru.
    Faza e ca nici nu inteleg de ce trebuia sa specific handul cand am dat auth, ma miram ca nu merge cu parola doar, pentru ca am si nick si hand xml.

Administrator

aka aqwzsx

Blog Entries
    130

Problema nu e in script, problema e in eggdrop. De exemplu sunt doi useri cu acelas host ABC si XYZ. Daca ambii useri au acelas host, cum bot`ul face distinctia intre ei ? EL NU FACE. Defapt, in baza lui de useri (unde userii sunt sortati dupa alfabet, daca ai specificat asa in eggdrop.conf) el ia primul user care nimereste sub host`ul respectiv, si anume ABC. Respectiv, cand tu faci auth, el crede ca esti user`ul ABC, dar daca specifici la hand user XYZ, el autorizeaza acest user (verifica daca parola corepsunde acestui user). DAR, el autorizand user`ul XYZ, pe canal cand o sa dai comenzi, el tot te va considera user ABC, pentru ca acela e primul in lista de useri (din motiv ca pe canal cand dai comenzi, nu poti specifica din numele carui user dai comenzi, cum poti face la auth). Solutia pentru moment e simpla - sau dai deluser la user sau specifici tie un host mai complex, cu ident sau cu nick.

Putin e incurcat, dar sper ca am fost destul de clar.

Member Freezed's Avatar

M`ai lamurit, mersi. Acum nu prea am ce face, ca nu am global la botii a&a incat sa-mi dau deluser, dar macar am inteles

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks